טיפול בפיגמנטציה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טיפול בפיגמנטציהפיגמנטציה היא הופעת סימנים כהים חדשים ומוזרים על הפנים או מקומות אחרים בגוף. התופעה עשויה להתרחש לאחר החלמה מפצעונים, שהות ארוכה במיוחד בשמש, או גורמים אחרים.

יש להבין את הגורמים לפיגמנטציה טרם תחילת הטיפול, שכן, לא כל הכתמים הכהים נבראו שווים, ולכן אין לטפל בהם באופן זהה.

לאחר אקנה, פיגמנטציה היא הסיבה השנייה הפופולארית הגורמת לאנשים לקבל ייעוץ מרופא עור. בעוד שזהו מונח רחב למדי, ההגדרה הבסיסית היא עלייה במלנין המייצר פיגמנט בעור. אנשים עם עודף מלנין חווים מונוציטים חזקים יותר, ומייצרים יותר פיגמנט. לכן בעלי עור כהה סובלים בדרך כלל מכתמים כהים יותר.

סוגי פיגמנטציה

קיימים סוגי פיגמנטציה שונים, המתרחשים כתוצאה מגורמים שונים וזקוקים לשיטות טיפול שונות.

מלאסמה

צורה נפוצה של היפר פיגמנטציה. מומחי עור אינם יודעים בדיוק מדוע היא מתפתחת, אך היא נפוצה יותר בקרב נשים, ולכן הסברה היא שהגורם הוא הורמונאלי. תופעה זו מתרחשת בדרך כלל במהלך הריון או כשנשים משתמשות בגלולות למניעת הריון לאורך זמן, ולכן רופאים חושבים שהיא קשורה לרמות אסטרוגן.

אך מלאסמה מופיעה אף בקרב גברים, באמצעות כתמים חומים או אפורים על הלחיים, אמצע המצח, או השפה העליונה.

PIH – זהו הסוג השכיח ביותר של כתמים כהים, כתוצאה מאקנה, טראומה, אקזמה או פריחה. כשהדלקת נעלמת, העור מפתח יותר מלנין. הסימנים עשויים לצוץ בכל מקום על העור מספר ימים לאחר הפציעה, והם קטנים ומקומיים.

כתמי גיל – נגרמים בדרך כלל עקב חשיפה לשמש, אך עשויים גם להתפתח לאורך הזמן עם הגיל. כתמים אלו נוטים להופיע ככתמים חומים על אזורים החשופים לשמש כגון הלחיים, המצח, החזה וגב כפות הידיים. הם עלולים אף ליצור שינוי עדין במרקם העור.

כתמי לידה – כגון שומות ונמשים, נכללים בדרך כלל בקבוצת היפר פיגמנטציה, אך שייכים לקטגוריה בפני עצמה, ודורשים טיפול שונה לחלוטין.

טיפול בפיגמנטציה

ניתן להשתמש במוצרים לטיפול בכתמים כהים, אך יש להבין את המותגים הנכונים ולדעת מי צריך להשתמש באיזה מוצר. מנקודת מבט שיווקית, חברות מכוונות את הפרסומים לכל האנשים על מנת לגרום להם לרכוש מוצרים רבים ושונים, אך הטיפול צריך להתמקד במקור להיפר פיגמנטציה.

בעוד שחלק מהטיפולים מתמקדים בשיטות מהירות כגון טיפולי לייזר, מומלץ לנסות תחילה משחות מקומיות לטיפול ב-PIH וצורות חמורות פחות של מלאסמה. הטיפול מתחיל עם קרמים עדינים כגון רטינואידים, ובהמשך מבוצע שימוש בשילוב מוצרים כגון קרמים רטינואידים המכילים אף הידרוקינון, ולאחר מכן תרופות מקומיות המכילות רטינואידים, הידרוקינון וסטרואידים עדינים.

שיטת טיפול אגרסיבית יותר היא שילוב מוצרים מקומיים עם פילינג כימי עדין. אם רוצים להשתמש במוצרים ללא מרשם, מומלץ לחפש מוצרים המכילים רטינול ונוגדי חמצון כגו ויטמין C. לכתמי גיל, מומלץ לטפל בקריותרפיה, שהיא שיטת הקפאה המסירה את השכבה העליונה של העור. זהו טיפול יעיל אותו יש לבצע לאט ובזהירות.

טיפולי לייזר

גם טיפול זה צריך להתבצע בזהירות רבה, שכן סוגים מסוימים של היפר פיגמנטציה עלולים להחמיר עם טיפול שגוי, במיוחד מלאסמה, הנחשבת כעמידה ביותר לטיפול ואף עלולה לשוב. לכן גם עם הטיפול, יש להקפיד על קרם הגנה בשהייה בשמש.

קיים טיפול לייזר חדש שנועד לטפל בבעיות אלו. זהו לייזר המתאים לשימוש על כל גווני העור. ה-FDA אישר את הטיפול הכרוך באורך גל עמוק וחודר, אך בטוח לטיפול בגווני עור כהים.

זהירות בטיפולים

במקביל לבחירת הטיפול המתאים, יש להבין כיצד להגן על העור. ההקפדה כוללת שימוש במסנן קרינה יומי גבוה, ולטפח היטב את העור. בנוסף, אם מתחילה להתפתח אקנה, יש לקבל טיפול מדרמטולוג, שכן קל יותר לטפל בה מאשר בהיפר פיגמנטציה הנובעת מהצטלקות.

קרם הגנה יומי, בשילוב עם משחות מקומיות, או טיפולי לייזר להשגת תוצאות מיידיות, הם שיטות בטוחות למחיקת פיגמנטציה עיקשת.

="Refresh" content="0; URL=https://medcos.co.il/">

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו