בוטילונום טוקסין – אופן שימוש בטיפולים קוסמטיים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בוטילונום טוקסין - אופן שימוש בטיפולים קוסמטייםבוטולינום טוקסים הוא חומר המיוצר על ידי החיידק קלוסטרידיום בוטולינום. אחד מהשימושים הקוסמטיים שלו הוא להשתקה זמנית של שרירים ובכך להחלקת קמטים.

בוטולינום טוקסין נמכר באופן מסחרי תחת המונחים: בוטוקס, דיספורט, או סוגי בוטולינום טוקסין A ו-B.

המקור של בוטולינום טוקסין

בוטולינום קלוסטרידיום, האורגניזם שממנו נגזר בוטוקס, נמצא בצורה פעילה בסביבה הטבעית, כולל ביער וקרקעות מעובדות, כמו גם במשקעי אגמים, נחלים ומימי חופים שאינם מטופלים. ניתן למצוא את החיידק גם במעיים של יונקים ודגים, ובזימים והקרביים של סרטנים וצדפות.

המקורות הטבעיים של החיידק בוטולינום קלוסטרידיום בדרך כלל אינם מזיקים יחסית. תאי החיידק מתחילים לייצר את רעלן הבוטולינום, והעצבים הקטלניים אחראים לבוטוליזם. נוירוטוקסינים ממקדים את מערכת העצבים, משבשים את תהליכי האיתות המאפשרים לנוירונים לתקשר באופן יעיל, והעצבים המעורבים בהפקת הבוטוקס מרעלן הבוטולינום מחולקים לשמונה סוגים שונים.

הזרקת בוטולינום טוקסין

חומר זה מוזרק לטיפול במצבי שרירים מסוימים והחלקה קוסמטית של קמטים באמצעות שיתוק זמני של השרירים. בוטולינום טוקסין הוכח כטיפול חלבון מוצלח ובעל ערך כאשר הוא ניתן במינון מבוקר, ובתדירות של לא יותר מפעמיים בשנה.

ניתן להשתמש בבוטולינום טוקסין לטיפול במצבים אסתטיים ורפואיים, כשרק המינון הופך אותו לרעיל. בוטולינום טוקסין ניתן להזרקה בריכוזים קטנים ביותר ועובד באמצעות מניעת מעבר אותות מתאי העצב אל השרירים, כך שהשרירים אינם מקבלים הוראה להתכווץ, ולכן הוא משתק אותם.

פעולת כיווץ השרירים

כדי שהשרירים יתכווצו, העצבים משחררים שליח, נוירוטרנסמיטר כימי הנקרא אצטילכולין. בצומת שבה קצוות העצבים פוגשים את תאי השריר, אצטילכולין מתחבר לקולטנים על תאי השריר וגורם להם להתכווץ או להתקצר.

רעלן הבוטולינום המוזרק מונע הפרשת אצטילכולין ובכך מונע את התכווצות תאי השריר. השפעת הרעלן גורמת להקטנת התכוצות שרירים חריגה, המאפשרת לשרירים להיות פחות נוקשים.

שימושי נפוצים של בוטולינום טוקסין בקוסמטיקה הרפואית

בוטולינום טוקסין משמש בעיקר כטיפול להפחתת מראה קמטים וקווים עדינים בפנים בקרב אנשים מבוגרים. מעבר ליישומים אסתטיים, בוטוקס נמצא יעיל אף בטיפול במגוון מצבים רפואיים, כולל מצמוץ עיניים, מיגרנות, זעה עודפת ושלפוחיות דולפות.

בוטולינום טוקסין משמש כיום לטיפול בלמעלה מעשרים מצבים רפואיים שונים, כשיישומים נוספים נמצאים תחת חקירה. הטיפול מאושר כיום לשימוש ביישומים הרפואיים הבאים:

 • עווית העפעפיים.
 • עוויתות שרירים חמורות בצוואר ובכתף.
 • מיגרנות כרוניות.
 • הזעת יתר חמורה בבית השחי.
 • פזילה.
 • קצב לב חריג.
 • בעיות בשלפוחית השתן.
 • תסמיני ושט כגון קשיי בליעה.
 • תפקוד לקוי של סוגר פי הטבעת.
 • אלרגיות.
 • כיווץ חזק של הלסת, הלשון או הפנים.
 • כיווץ חזק של מיתרי הקול.

איך מבוצע הליך טיפול בבוטולינום טוקסין?

שלושה ימים לאחר הזרקת הרעלן, הוא מתחיל לפעול ולהוביל להבדל מורגש. הליך זה מבוצע באמצעות דילול הנתרן הכלורי והזרקתו ישירות לרקמות המיועדות לטיפול. הזמן הדרוש לרעלן הבוטוליזם לשבש את תהליכי השרירים הוא בין יממה עד שלושה ימים מההזרקה.

בנסיבות נדירות ביותר, זה עלול לקחת חמישה ימים נוספים עד להשגת מלוא האפקט של בוטולינום טוקסין. אין לבצע את הטיפול על נשים הרות או מניקות, או על אנשים שעברו בעבר תגובה אלרגית לתרופה או לאחד ממרכיביה.

סיכונים ותופעות לוואי של בוטולינום טוקסין

זריקות רעלן הבוטולינום נסבלות היטב והטיפול כרוך במעט תופעות לוואי. במקרים נדירים, המטופל עשוי לחוות תגובה מתונה עד חריגה חולפת לתרופה. אחוז אחד מהאנשים שקיבלו זריקות בוטולינום טוקסין פיתחו נוגדנים לרעלן, שגרמו לטיפולים הבאים להיות פחות יעילים.

בקרב אנשים שטופלו עם סוג B של בוטולינום טוקסין לעוויתות בצוואר הרחם, התפתחו נוגדנים בקרב 44% מהמטופלים.

="Refresh" content="0; URL=https://medcos.co.il/">

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו