אקנה אצל מבוגרים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אקנה אצל מבוגריםאקנה אינה בעיה ממנה סובלים בני נוער בלבד. היא משפיעה גם על מבוגרים רבים, ולעיתים ברמת חומרה כזו המונעת מהם לצאת מהבית. אך זה אינו חייב להיות המצב, וקיימים צעדים בהם ניתן לנקוט כדי לטפל בעור ובאקנה בכל גיל.

מה גורם לאקנה במבוגרים?

קיימות סיבות רבות בגללן אקנה מתפרצת במבוגרים, בעיקר בקרב נשים. מתח או שינויים ברמות ההורמונים, גיל מעבר, או הפסקת השימוש בגלולות למניעת הריון, הם חלק מהאפשרויות. תרופות מסוימות, כולל ליתיום, תרופות נגד פרכוסים וסטרואידים, עלולות אף הן לגרום לאקנה. רוב הסיבות כוללות:

מתח

חוקרים מצאו קשר בין מתח להתלקחויות אקנה. בתגובה ללחץ, הגוף מייצר יותר הורמוני אנדרוגן. הורמונים אלו מגרים את בלוטות השמן בזקיקי השיער בעור, מה שעלול להוביל לאקנה. מסיבה זו, אקנה עשויה להיות בעיה מתמשכת כשאנשים חווים לחץ מתמיד.

מתח חמור עלול לגרום לפריצת אקנה מעת לעת, אך מתח כרוני מתמשך מגביר את רמות ההורמונים העלולים להוביל לעלייה בתפוקת השמן בזקיקי השיער של העור.

תנודות ברמות ההורמונים – חוסר איזון עלול לגרום להופעת פצעונים. התנודות ברמות ההורמונים מתרחשות עם השינויים במחזור החודשי; במהלך ההיריון, טרום גיל המעבר, וגיל המעבר; ולאחר הפסקת השימוש בגלולות למניעת הריון.

היסטוריה משפחתית – ממצאי מחקרים מראים שאנשים מסוימים עשויים להיות בעלי נטייה גנטית לאקנה, המגיעה מדרגה משפחתית ראשונה, כגון הורה, אח או אחות עם אקנה. לאנשים עם נטייה זו יש סיכוי גבוה יותר לחוות אקנה כמבוגרים.

מוצרי טיפוח עור ושיער – אקנה במבוגרים קשורה לעיתים למוצרי טיפוח שיער ועור, ולכן יש לקרוא היטב את תוויות המוצרים ולהשתמש במוצרים שאינם קומדוגניים; נטולי שמן; ושאינם סותמים נקבוביות. יש לוודא שקרם הלחות, חומר חיטוי העור, קרם הגנה וכל שאר המוצרים הקוסמטיים נושאים הצהרות אלו על התוויות, כך שניתן יהיה להפחית את הסיכון להתרחשות אקנה.

תופעות לוואי של תרופות – אקנה היא תופעת לוואי של תרופות מסוימות. אם מתעורר חשד שתרופה מפעילה אקנה או מחמירה אותה, יש להמשיך את השימוש בה, אך להתייעץ עם הרופא לגבי תופעות הלוואי האפשריות, או שינוי התרופה. אם צעדים אלו אינם אפשריים, מומלץ להתייעץ עם רופא עור שיסייע לשליטה באקנה.

מצב רפואי – לעיתים אקנה במבוגרים היא סימן למצב רפואי בסיסי. ברגע שהמצב מאובחן ומטופל, האקנה נעלמת.

גורמים פנימיים וחיצוניים – מבחינה פנימית, ההשפעות הפסיכולוגיות של אקנה במבוגרים עשויות לתרום להתלקחויות והופעת פצעונים. כשמבוגרים מתוסכלים מסימני האקנה על עורם, הם חווים מתח נפשי נוסף, אשר תורם להמשך התרחבות הפעילות העודפת של בלוטות החלב, מה שמוביל להמשך מחזור הפצעונים. הצורך "לפוצץ" את הפצעונים גורם להגברת החיידקים על העור הגורמים להחמרת האקנה.

טיפול יעיל זמין לאקנה במבוגרים

אם שום צעד טיפול ביתי אינו מעלים את האקנה, יש להתייעץ עם רופא עור ולקבל טיפול יעיל זמין. הרופא ישתמש בשני טיפולים או יותר, ועם מעט סבלנות, כמעט כל המקרים ניתנים לשליטה. חלק מרופאי העור בוחרים לטפל באקנה בנשים מבוגרות עם גלולות למניעת הריון, המכילות אסטרוגן ופרוגסטרון.

הגלולות מסייעות להפחתת פעילות אנדרוגן האחראי לאקנה. זהו טיפול יעיל בדרך כלל, אך הוא עשוי לגרום לתופעות הלוואי הנלוות לשימוש בגלולות, כולל נפיחות, בחילה וסיכון מוגבר לקרישי דם ושבץ.

רופאי עור רושמים לעיתים למטופלים סוג מסים של סטרואידים, כגון פרדניזון, כדי להפחית את תגובת ההורמונים הקשורים ללחץ. אך גישת טיפול זו עלולה להחמיר אקנה, וחמור מכך, שימוש ממושך בסטרואידים עשוי להיות בעל השפעה שלילית על הבריאות.

השליטה הטובה ביותר מושגת באמצעות הבנת השפעת הלחץ הכרוני המפעיל את האקנה במבוגרים, ולהתייעץ עם הרופא לגבי התסמינים ושינויים מומלצים באורח החיים, בתכנית טיפול מקצועית ומשטר טיפול ביתי אשר יובילו לעור נקי מפצעונים.

עוד בנושא:

טיפול בצלקות אקנה

="Refresh" content="0; URL=https://medcos.co.il/">

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו